Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (2023)

Jezioro Como to zachwycające miejsce we Włoszech – tego wpisu nie mogłabym zacząć od innego stwierdzenia. Jeśli więc zastanawiacie się nad wypadem nad Jezioro Como, to absolutnie Wam polecam. Miasta-perełki, piękne wille z ogrodami, malownicze widoki na jezioro i otaczające je alpejskie szczyty, długie promenady, klimatyczne uliczki – to wszystko tutaj znajdziecie. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zorganizować wymarzony wypad nad Jezioro Como we Włoszech. Zapraszam!

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (1)

Jezioro Como w Lombardii

Jezioro Como Znajduje się w północno-zachodniej części Lombardii, ok 50 km na północ od Mediolanu (trasa: Mediolan – Como) i 35 km na północny-zachód od Bergamo (trasa: Bergamo-Lecco). Jezioro Como to trzecie po Jeziorze Garda i Jeziorze Maggiore największe jezioro Włoch i jednocześnie najgłębsze jezioro alpejskie. Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y i składa się z trzech odnóg: Ramo di Lecco (odnoga wschodnia), Ramo di Como (odnoga zachodnia), oraz Ramo di Colico (odnoga północna). Każda z odnóg ma podobną długość, ok. 25-26 kilometrów. Otoczone górskimi pasmami Jezioro Como upodobało sobie wielu znanych aktorów, muzyków, artystów, biznesmenów, którzy mają tu swoje wille i letnie rezydencje.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (2)

Jezioro Como – jak się tu dostać?

Najbliżej położonymi porty lotnicze znajdują się w Mediolanie i Bergamo. Najtaniej i najszybciej można dolecieć tu tanimi liniami lotniczymi (Ryanair, Wizzair) do Bergamo. Bilety do Bergamo można upolować w już za kilkadziesiąt złotych za osobę w jedną stronę, więc opcja ta jest o wiele korzystniejsza niż wielogodzinna, męcząca podróż samochodem. Bergamo samo w sobie to bardzo ładne miasto, więc przy okazji wypadu nad Jezioro Como możecie zaplanować zwiedzanie Citta Alta w Beragmo – mój przewodnik po Bergamo znajdziecie tutaj: Co zobaczyć w Bergamo? Z Bergamo nad Jezioro Como możecie się dostać samochodem (najlepiej wypożyczyć na lotnisku w Bergamo – samochód warto zarezerwować z wyprzedzeniem, przez internet) lub pociągiem. Jeśli wybierzecie opcję z pociągiem, to z Bergamo dojedziecie nad Jezioro Como pociągiem regionalnym odjeżdżającym z głównego dworca kolejowego, na który dojedziecie autobusem lotniskowym. Z dworca autobusowego w Beragmo dojedziecie bezpośrednio do miasta Lecco lub do miasta Como z przesiadką w mieście Monza. Z Lecco dojedziecie dalej do miast położonych na wschodnim brzegu jeziora m.in. Varenny, zaś z Como dojedziecie do miast położonych na zachodnim brzegu jeziora, m.in. Lenno, Tremezzo, Menaggio. Kiedy dotrzecie nad Jezioro Como, między miasteczkami położonymi na przeciwległych brzegach jeziora najwygodniej i najszybciej można przemieszczać się statkami.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (3)

Jezioro Como- przemieszczanie się między miastami nad jeziorem

Zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym sposobem przemieszczania się między miasteczkami położonymi nad Jeziorem Como są statki. Dlaczego to lepszy wybór niż przemieszczanie się samochodem? Dlatego, że Jezioro Como ma kształt odwróconej litery Y, co jest wyjątkowo niekorzystne, jeśli chodzi o podróżowanie autem. Wybierając statek w około kwadrans przemieścicie się z miasteczka położonego na jednej odnodze do miasteczka położonego na drugiej odnodze. Autem zajmie wam to kilka albo kilkanaście razy dłużej. Pamiętajcie, że jest też opcja przewiezienia auta statkiem, z której bardzo wiele osób korzysta. Koszty biletów różnią się od wielu czynników, opcji jest wiele począwszy od „one way ticket”, po bilety dla pary, bilety na połączenia całodniowe itp. Tutaj sprawdzicie dokładne ceny biletów na połączenia statkami nad Jeziorem Como.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (4)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (5)

Zwiedzanie Jeziora Como – jak my to zorganizowaliśmy?

Jako, że dla nas wygodniejsze jest przemieszczanie się samochodem niż pociągiem i autobusami, w Bergamo wypożyczyliśmy samochód, którym dojechaliśmy nad Jezioro Como. Stacjonowaliśmy w trzech różnych hotelach w trzech różnych miejscach, ale wszystkie z nich były zlokalizowane po zachodniej stronie jeziora. Jeśli chcieliśmy przemieścić się z miasta do miasta na zachodzie – jechaliśmy autem, jeśli chcieliśmy dostać się na wschodnią stronę – korzystaliśmy ze statków.
Wskazówka: W zależności od tego czy lubicie zwiedzać w słońcu, czy jednak preferujecie cień i chłód zaplanujcie zwiedzanie względem ruchu słońca. Jeśli lubicie słońce rano zwiedzajcie miasta położone po zachodniej stronie jeziora, a w godzinach popołudniowych przeprawcie się na wschodnią odnogę. Jeśli wolicie zwiedzać w cieniu zróbcie odwrotnie – rano wybierzcie miasta położone na wschodzie ( w godzinach porannych słońce będzie skryte za górami) zaś wieczorem udajcie się na zachód.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (6)

Kiedy warto przyjechać na Jezioro Como?

Najlepszy czas na zwiedzanie Jeziora Como jest od kwietnia do października. Wiosną będzie wszystko kwitło, latem możecie spodziewać się wysokich temperatur dochodzących nawet do 30 stopni Celsjusza, a jesień będzie tu ciepła i słoneczna. My spędziliśmy nasz weekend nad Jeziorem Como w połowie września, mieliśmy wspaniałą, słoneczną pogodę, było bardzo ciepło. Mniej atrakcyjnym okresem na zwiedzanie tych okolic jest zima – pogoda może być mało sprzyjająca, pod rząd mogą się trafić deszczowe dni, a część miejsc i atrakcji może być niedostępna dla zwiedzających.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (7)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (8)

Nad Jeziorem Como zwiedza się nie tylko miasta, lecz także wille z ogrodami, które za opłatą są udostępniane zwiedzającym. To, ile miejsc zobaczycie, jest uzależnione od tego ile czasu będziecie mogli tu spędzić czasu. My byliśmy nad Jeziorem Como trzy dni (od piątku do niedzieli) i ten czas wystarczył, żeby bez nadmiernego pośpiechu zobaczyć najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Como i cztery wspaniałe wille: Villę del Balbianello, Villę Monastero, Ville Cipressi czy Villę Carlottę .

Może Cię zainteresować: Jezioro Iseo – najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Iseo we Włoszech

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (9)

Plaże nad Jeziorem Como

Plaże nie są najmocniejszą stroną Jeziora Como, przyjeżdżając tu nie macie zatem co specjalnie liczyć na plażowanie. Nad Jeziorem Como nie ma ładnych naturalnych plaż, zwykle są to kamieniste pasy lub usypane wąskie, sztuczne plaże, w wielu miejscach schody prowadzą prosto do jeziora. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z kąpieli w jeziorze, należy szukać miejsc, w których jest to dozwolone.

(Video) Bellagio, Varenna, Lenno, czyli JEZIORO COMO Co zobaczyć? // + KONKURS (zakończony)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (10)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (11)

Jezioro Como – najpiękniejsze miasta

Nad Jeziorem Como zwiedziliśmy siedem miast: Como, Lenno, Tremezzo, Menaggio, Varennę, Bellagio i Lenno. Poniżej załączam Wam mapkę, dzięki której łatwiej zlokalizujecie poszczególne miasta względem siebie. W dalszej części przewodnika opisuję miasta dokładnie w takiej kolejności, w jakiej je zwiedzaliśmy, czyli począwszy od Lenno a skończywszy na Lecco.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (12)

Zachodni brzeg Jeziora Como

Lenno

Lenno było pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy nad Jeziorem Como. W Lenno nad samym brzegiem jeziora przebiega bardzo ładna promenada, która jest jedną z dwóch największych atrakcji tego miasta. Pierwszą atrakcją zdecydowanie jest Villa Balbianello, która zrobiła na nas ogromne wrażenie i którą bardzo polecam Wam zobaczyć. Villa del Balbianello w opinii wielu to najpiękniejsze miejsce nad całym Jeziorem Como i ja się z tym absolutnie zgadzam! W Villi del Balbianello, która powstała pod koniec XVIII wieku kręcono sceny m.in. do Star Wars i Casino Royale, więc patrząc na zdjęcia możecie mieć wrażenie, że skądś to miejsce znacie 😉 Villę del Balbianello otaczają zjawiskowe ogrody, w których znajduje się wiele wspaniałych okazów roślin, drzew, krzewów i kwiatów. Do Villi del Balbianello można dotrzeć pieszo z Lenno – idzie się około kilometra szutrową drogą, lekko pod górę. Można też skorzystać z jednej z motorówek, które wożą turystów z przystanie w Lenno. Villa del Balbianello jest bardzo warta zobaczenia! Więcej o Villi Balbianello i innych willach nad Jeziorem Como przeczytacie w tym wpisie: Wille nad Jeziorem Como.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (13)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (14)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (15)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (16)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (17)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (18)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (19)

Tremezzo

Jadąc zachodnim brzegiem jeziora dotarliśmy do Tremezzo – nie da się przeoczyć tego miasteczka, ze względu na jeden z najbardziej ekskluzywnych hoteli, który znajduje się właśnie tutaj, a mowa o pięciogwiazdkowym Grand Hotel Tremezzo zlokalizowanym przy głównej ulicy Via Regina. Jest to ulubiony hotel gwiazd, więc jeśli zafundujecie sobie tutaj nocleg, nie zdziwcie się, jeśli w hotelowej windzie spotkacie Julię Roberts 😉 Hotel ma też piękny basen zewnętrzny z tarasami słonecznymi, „położony” na jeziorze. Innym powodem, dla którego warto odwiedzić Tremezzo jest powstała pod koniec XVII wieku Villa Carlotta otoczona ogromnym ogrodem botanicznym, na który składa się ogród romantyczny, japoński ogród bambusowy, ogród skalny, dolina palm i paproci oraz ogród włoski, który zdobi front willi.

Wybierasz się nad Jezioro Como? Poznaj największe atrakcje Mediolanu i połącz zwiedzanie tych dwóch miejsc!

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (20)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (21)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (22)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (23)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (24)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (25)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (26)

(Video) 🇵🇱 TRAVEL VLOG: Jezioro Como 🇮🇹| Bellagio, Varenna, Bellano | Włochy | Alpy 4K

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (27)

Menaggio

Menaggio to jedno z najbardziej popularnych miasteczek nad Jeziorem Como. Przede wszystkim jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania jeziora – z portu w Menaggio odpływają promy do większości miast nad Jeziorem Como. Sercem miasteczka jest Piazza Garibaldi – plac wokół którego skupione są kolorowe kamienice, restauracje i sklepiki. Wzdłuż miasteczka ciągnie się długa promenada, po której od rana do wieczora spacerują turyści i miejscowi. Przy promenadzie znajdują się z maleńkie plaże. 20 km od Menaggio przebiega granica Włoch ze Szwajcarią, zaś około 15 km jest do Lago di Lugano, które częściowo leży po włoskiej stronie.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (28)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (29)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (30)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (31)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (32)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (33)
Wschodni brzeg Jeziora Como
Varenna

Mój faworyt, mój numer jeden w kategorii „miasta nad Jeziorem Como”! Dotarliśmy tutaj statkiem z portu w położonego po zachodniej stronie jeziora miasteczka Menaggio, podróż trwała około 15 minut. Jeśli miałabym Wam polecić tylko jedno jedyne miasto nad Jeziorem Como, byłaby to właśnie Varenna. Niegdyś była to osada rybacka, a dziś jest to super klimatyczne miasteczko z romantycznym portem, przy którym znajdziecie małe włoskie restauracyjki i kawiarenki z widokiem na jezioro. W Varennie odnajdziecie romantyczne miejsca, zakątki, uliczki, kilka małych plaż, położony na wzgórzu Zamek Catsello di Vazio, a także dwie wspaniałe wille otoczone wypielęgnowanymi ogrodami, które warto odwiedzić. Są to Villa Cipressi i Villa Monastero. Varenna, mimo upływającego czasu i milionów turystów, którzy tu co roku przybywają, oparła się komercjalizacji, przetrwał tu autentyczny klimat włoskiej wioski rybackiej – bardzo Wam polecam to miejsce. Wszystkiego o Varennie dowiecie się z mojego wpisu Varenna nad Jeziorem Como.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (34)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (35)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (36)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (37)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (38)
Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (39)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (40)

Środkowa część Jeziora Como
Bellagio

Bellagio jest niesamowicie położone, bo znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie rozchodzą się (albo zbiegają – jak kto woli :)) dwie odnogi Jeziora Como, czyli dokładnie na środku jeziora. Dzięki temu z Bellagio widać wschodnie i zachodnie wybrzeże w pełnej krasie. Do Bellagio można dostać się dragą lądową lub drogą wodną. My przypłynęliśmy tu statkiem bezpośrednio z Varenny – rejs trwał zaledwie około 10 minut. Bellagio to jedno z najbardziej popularnych miejsc nad jeziorem Como, w sezonie przyciąga turystów licznymi sklepami i restauracjami z widokiem na wodę. Ze względu na unikalne położenie miasteczko to stanowi dobrą bazę wypadową – odpływają stąd statki do wszystkich większych miast położonych nad Jeziorem. Więcej o Bellagio dowiecie się z mojego wpisu: Bellagio nad Jeziorem Como.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (41)

(Video) Mediolan i jezioro Como - co zobaczyć w 3 dni?

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (42)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (43)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (44)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (45)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (46)

Południowo-zachodnia część Jeziora Como

Como

Como to największe miasto nad Jeziorem Como. Znajduje się na samym czubku zachodniego rozwidlenia, w jego południowej części. Como położone jest 40 km na północ od Mediolanu i liczy 84 tysiące mieszkańców. Jest to duże miasto, które ma zupełnie innych charakter niże kameralne miasteczka takie jak Varenna czy Lecco. Najbardziej klimatycznym miejscem jest tu stare miasto z zabytkową katedrą. Idąc ze starego miasta w stronę jeziora dojdziecie do portu, gdzie znajduje się otoczony drzewami deptak. Miasto Como najmniej przypadło mi do gustu ze wszystkich miast położonych nad jeziorem – to po prostu duże włoskie miasto, ładne, ale na mnie nie zrobiło większego wrażenia.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (47)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (48)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (49)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (50)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (51)
Południowo-wschodnia część Jeziora Como
Lecco

Lecco to drugie po Como największe miasto nad Jeziorem Como, położone na czubku wschodniego rozwidlenia jeziora. Lecco zdecydowanie bardziej podobało mi się niż Como, mimo, że miasto jest również dość duże, to panuje tu zupełnie inny klimat i jest bardzo malowniczo. Miasto znajduje się u stóp Alp Bergamskich, których skaliste szczyty górują nad ulicami Lecco. Wzdłuż jeziora ciągnie się bardzo długi deptak, który schodzi prosto do wody. Przy deptaku jest ulica, zaś po drugiej stronie ciągną się sklepy, restauracje, bary. Jeśli marzą Wam się naprawdę długie spacery z widokiem na Jezioro Como – Lecco Wam się spodoba. Charakterystycznym miejscem jest niemalże stumetrowa wieża z dzwonnicą przy Bazylice Świętego Mikołaja. Wieża jest punktem orientacyjnym w mieście, ponieważ widać ją z każdego miejsca w Lecco. Warto zagłębić się w zabytkową część Lecco, gdzie znajdują się również inne zabytki, kościoły, pomniki, ale także sklepy, restauracje i kawiarnie.

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (52)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (53)

(Video) COMO: 3 Cool Things to Do in Lake Como in Northern Italy

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (54)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (55)

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (56)

Jezioro Como wraz z klimatycznymi miasteczkami i willami otoczonymi ogrodami, z alpejskimi widokami i śródziemnomorskim klimatem, wzbudza szczery zachwyt. Bardzo polecam Wam zwiedzenie tej części Włoch – z pewnością na długo pozostanie w Waszej pamięci 😊

Z pozdrowieniami,
Ewa

Przeczytaj również mój przewodnik po Jeziorze Garda we Włoszech:Jezioro Garda – co zobaczyć?

Znad Jeziora Como szybko dostaniesz się do Mediolanu. Zobacz jaka niesamowita jest Katedra w Mediolanie

Jezioro Como – co zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca nad Jeziorem Como - My Way Trip (57)

FAQs

Gdzie najlepiej nad jezioro Como? ›

Twoja podróż nad jezioro Como nie będzie kompletna bez wizyty w Bellagio, jednym z najpiękniejszych miejsc nad jeziorem. Miasteczko znajduje się w połowie drogi między dwiema najbardziej wysuniętymi na południe gałęziami jeziora i jest znane na całym świecie z pięknych willi takich jak Villa Serbelloni i Villa Melzi.

Co warto zwiedzić nad jeziorem Como? ›

Najsłynniejsze przykłady to Villa Pliniana, Villa dell Balbianello (tu były kręcone filmy Casino Royale czy Atak klonów), Villa Melzi, Villa d'Este, Villa Monastero w Varennie czy odwiedzona przez nas – najsłynniejsza – Villa Carlotta.

Co można robić nad jeziorem Como? ›

W szczycie sezonu nad Jezioro Como przyjeżdża wielu miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Na jego brzegach wytyczonych zostało sporo miejsc do opalanie się i kąpieli – są plaże piaszczyste, brukowane, trawiaste, żwirowe. Relaksować się można także podczas rejsów po jeziorze.

Gdzie nocować nad jeziorem Como? ›

Dobrym miejscem na nocleg nad jeziorem Como wydaje się być miasto Varenna. Koleją dojedziemy stąd do większości miast na wschodnim brzegu, a drogą wodną bez problemów dostaniemy się do Bellagio oraz Menaggio. Za Varenną przemawia również prosty dojazd na lotnisko w Bergamo.

Czy w Como można się kapac? ›

Wielu turystów zadaje sobie jednak pytanie, czy w jeziorze Como można się kąpać? Odpowiedź brzmi: tak, aczkolwiek należy w tym celu udać się na jedno ze specjalnie wyznaczonych kąpielisk.

Jak dojechac do Varenny z Mediolanu? ›

Podczas podróży z Mediolanu do Varenny będzie trochę prościej – kursuje tam bezpośredni pociąg, który nie przejeżdża przez Bergamo. Rozkład i ceny pociągów znajdziecie na stronie Trenitalia. Pociąg z Bergamo do Varenny kosztuje 5,5 EUR.

Jak się dostac z Bergamo nad jezioro Como? ›

W ciągu dnia pociągi z Bergamo do Lecco (nad jeziorem Como) są dokładnie co godzinę. Bilet w jedną stronę kosztuje 3,80 euro, a podróż trwa 40 minut. Pociągi są klimatyzowane. Bilet na pociąg najłatwiej kupić bezpośrednio na dworcu w Bergamo, w biletomacie Trenitalia lub Trenord.

Jak dostac się z Mediolanu do Como? ›

Z Mediolanu do miejscowości Como, stanowiącej południowe zwieńczenie jeziora, dotrzemy regionalnym pociągiem, który kursuje średnio co godzinę. Jego odjazd odbywa się z głównej stacji Mediolanu (Milano Centrale) a stacją docelową jest Como S. Giovanni. Podróż trwa zaledwie czterdzieści minut.

Kto mieszka nad jeziorem Como? ›

Obecnie nad brzegiem jeziora Como mieszka (lub mieszkało niedawno) wiele znanych osób, takich jak Matthew Bellamy, John Kerry, Madonna, George Clooney, Gianni Versace, Ronaldinho, Sylvester Stallone, Julian Lennon, Richard Branson, Ben Spies i Pierina Legnani.

Jak głębokie jest jezioro Como? ›

Czy w jeziorze Garda można się kąpać? ›

Kąpać się można w około 20 jeziorach, spośród których do największych z pewnością należy jezioro Garda otoczone wieloma dużymi, bezpiecznymi plażami z udogodnieniami, pokrytymi trawą lub kamyczkami.

Kiedy jechać nad Como? ›

Pogoda nad jeziorem Como

Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy słupki na termometrach mogą przekraczać i 30 stopni. Jednak korzystna pogoda nad jeziorem Como panuje tu właściwie już od kwietnia i trwa aż do października.

Gdzie najtaniej nad jeziorem Como? ›

Najtaniej i najszybciej można dolecieć tu tanimi liniami lotniczymi (Ryanair, Wizzair) do Bergamo. Bilety do Bergamo można upolować w już za kilkadziesiąt złotych za osobę w jedną stronę, więc opcja ta jest o wiele korzystniejsza niż wielogodzinna, męcząca podróż samochodem.

Jak znalezc tani nocleg w Mediolanie? ›

Jeśli szukasz taniego hotelu w Mediolanie, rozważ podróż poza sezonem. Czerwiec i Wrzesień to miesiące, w których o wiele łatwiej znaleźć tam tańsze noclegi. Ceny pokoi hotelowych zależą od wielu czynników, ale jeśli chcesz znaleźć najtańszą ofertę w Mediolanie, rozważ rezerwację na niedziela.

Ile kosztuje rejs po Como? ›

Na Jeziorze Como wyróżniono 8 stref. Przepłynięcie przez jedną, czyli najtańszy bilet, będzie kosztował 2,80 euro. Przepłynięcie przez wszystkie strefy (czyli te najdłuższe rejsy, np. z miejscowości Como do Lecco), to koszt rzędu 28 euro.

Jak zrobić plaże nad jeziorem? ›

Teren nad jeziorem wraz z pasem linii brzegowej należy do właściciela działki, lecz zgodnie z art. 232 Prawo wodne nie możne on stawiać ogrodzenia w odległości mniejszej niż 1,5 od linii brzegu jeziora.

Jak poruszac się po Como? ›

kolejek linowych – z racji, że niektóre miejscowości nad Jeziorem Como znajdują się na wzniesieniach, można dotrzeć do nich za pomocą kolejek. W taki sposób możemy podróżować za pomocą: Funicolare Como-Brunate, Funivia Piani D'Erna (jeżdżącej z Lecco do miejscowości górskiej Piani D'Erna) oraz Funivia Argegno-Pigra.

Jakie miasto nad jeziorem Como? ›

Bellagio. Bellagio nazywane jest perłą jeziora Como. Miasto leży na wysuniętym w głąb jeziora cyplu, co sprawia, że ma najciekawsze usytuowanie ze wszystkich miasteczek nad Como. W ostatnich dekadach Bellagio stało się kurortem bardzo ekskluzywnym.

Ile kosztuje prom z Varenny do Bellagio? ›

Promy wypływają co 30-60 minut. Sprawdź rozkład TUTAJ. Czas podroży promem, w zależności od wybranego kursu trwa od 15 do 30 minut. Koszt to 4,60 € w jedna stronę.

Gdzie zaparkowac w Bellagio? ›

Jeśli planujesz podróż samochodem do Bellagio to jako adres docelowy w nawigacji wpisz ulicę Lungo Lago Marconi. Jest najbliżej centrum, przy samej promenadzie. Przy ulicy są „niebieskie” miejsca parkingowe w cenie 2 euro za godzinę.

Ile kosztuje pociąg z Bergamo do Mediolanu? ›

Cena biletów kolejowych na trasie Bergamo – Mediolan wynosi od 4,80 € w jedną stronę w przypadku biletu w klasie Standard rezerwowanego z wyprzedzeniem. Bilety rezerwowane w dniu podróży są droższe, a ich koszt może się wahać w zależności od pory dnia, trasy i klasy.

Gdzie jest blisko z Bergamo? ›

Z Bergamo można dojechać bezpośrednim pociągiem do takich dużych miast, jak Brescia, Werona, Padwa, Vicenza, Wenecja czy Mediolan. Z mniejszych, ale popularnych turystycznie miejsc pociąg zatrzymuje się w Desenzano del Garda oraz w położonym na drugim krańcu południowego brzegu Gardy mieście Peschiera del Garda.

Ile kosztuje bilet do Mediolanu? ›

Ceny biletów lotniczych do Mediolanu zaczynają się od ok. 40-50 zł w jedną stronę (średnio ok. 80-100 zł). Tak mało za bilet zapłacimy, o ile wybierzemy bezpośrednie połączenia tanich przewoźników (np.

Kto ma dom w Portofino? ›

Willa pozostała w rękach rodziny Carnarvon. Jednak dla mieszkańców Portofino Villa Altachiara stała się willą faraona przebudzonego z wiecznego snu. I teraz każdy, kto oślilił się w niej zamieszkać, mógłbyć pewien, że jego śmierć nadejdzie niebawem.

Jakie filmy Krecono nad Como? ›

Nad Jeziorem Como kręcono wiele filmów m.in. Gwiezdne Wojny: Atak klonów, Cassino Royale z Jamesem Bondem czy Oceans' Twelve.

Gdzie ma dom George Clooney? ›

Dom znajduje się w pięknej części Anglii, 65 km od Londynu. Dom otoczony jest starannie wypielęgnowanym ogrodem. Oprócz basenu, siłowni, kina, dom posiada także garaż dla motorówki i łaźnię parową.

Jak duze jest jezioro Como? ›

Jak się nazywa największe jezioro we Włoszech? ›

Jezioro Garda to największe i najsłynniejsze jezioro we Włoszech. Znane jest z błękitnej wody, pięknych plaż i idealnych warunków do żeglowania i uprawiania innych sportów wodnych. Położone nieopodal Werony, zachwyca górskim krajobrazem, wspaniałymi zabytkami i nieskończoną ilością atrakcji.

Jak powstało jezioro Como? ›

Jezioro powstało w jamie wykute przez lodowiec, którego powolne przejście świadczy skał, które wciąż noszą oznaki erozji i licznych głazów znajdujących się głównie na wysokości Trójkąta Larian.

Gdzie najpiekniej nad jeziorem Garda? ›

Jeśli więc i Wy zastanawiacie się jakie są najpiękniejsze miasta nad Jeziorem Garda, to Sirmione, Limone sul Garda i Malcesine na pewno będą dobrym, a według mnie – najlepszym, wyborem.

Kiedy najlepiej jechać nad jezioro Garda? ›

Jezioro Garda – temperatura i klimat

Dla tych, którzy lubią odpoczywać kiedy jest ciepło, najlepsze będą wakacje w miesiącach lipiec, sierpień, czerwiec. Wtedy nad Jeziorem Garda są najwyższe temperatury. Szczególnie ciepłym miesiącem jest lipiec, kiedy termometry wskazują nawet 28 st. C.

Jak dostac się do Bellagio? ›

Bellagio – jak się tu dostać? Do Bellagio można dostać się dragą lądową lub wodną. My przypłynęliśmy tu statkiem bezpośrednio z Varenny – rejs trwał krótko, około 10 minut. Z kolei do Varenny dotarliśmy z położonego na zachodnim brzegu jeziora Menaggio.

Ile kosztuje weekend w Mediolanie? ›

Koszt weekendu w Mediolanie: Ekstremalnie oszczędni zapłacą koło 110 euro lub mniej. Nocleg będzie wtedy w jednym z najtańszych hosteli, daleko od centrum. Średnia cena z noclegiem w dobrym hotelu, jedzenie w nie-najtańszych restauracjach i intensywne zwiedzanie to wydatek 200 euro.

Jak tanio przenocować w Mediolanie? ›

Dla osób, które stawiają na zwiedzanie Mediolanu i szukają taniej opcji na przenocowanie polecamy hotele w atrakcyjnej cenie. Obiekt Combo Milano posiada pokoje prywatne, ale również te wieloosobowe z bardzo atrakcyjną ceną.

Czy warto jechać do Mediolanu? ›

Tak czy inaczej, polecam. Miasto jest idealne szczególnie na pierwszy samodzielny wyjazd, gdyż bardzo łatwo się po nim poruszać. Mediolan to nowoczesne miasto, które na pewno ma wiele do zaoferowania. Aby do niego polecieć nie potrzebujemy dużo czasu, pieniędzy czy podróżniczego doświadczenia.

Jak dostać się z Mediolanu nad jezioro Como? ›

Z Mediolanu do miejscowości Como, stanowiącej południowe zwieńczenie jeziora, dotrzemy regionalnym pociągiem, który kursuje średnio co godzinę. Jego odjazd odbywa się z głównej stacji Mediolanu (Milano Centrale) a stacją docelową jest Como S. Giovanni. Podróż trwa zaledwie czterdzieści minut.

Videos

1. Varenna Walking Tour - Lake Como, Italy - 4K with Captions
(Prowalk Tours)
2. Jezioro Como - z Bergamo w 1 dzień | Najpiękniejsze miejsca. Co zobaczyć? | Lecco, Bellano, Bellagio
(Marzy mi się)
3. Mediolan, Bergamo i jezioro Como w 3 dni! Co warto zobaczyć na północy Włoch?
(waytobeme)
4. COMO, Varenna Italy & other places not to miss #shortsfeed
(Travel Channel-Italy)
5. Como, Italy Evening Walk - 4K UHD - with Captions
(Prowalk Tours)
6. Lake Como Bike Ride, Italy - 4K - 36 Miles / 58 Km
(Prowalk Tours)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Tuan Roob DDS

Last Updated: 02/07/2023

Views: 5962

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tuan Roob DDS

Birthday: 1999-11-20

Address: Suite 592 642 Pfannerstill Island, South Keila, LA 74970-3076

Phone: +9617721773649

Job: Marketing Producer

Hobby: Skydiving, Flag Football, Knitting, Running, Lego building, Hunting, Juggling

Introduction: My name is Tuan Roob DDS, I am a friendly, good, energetic, faithful, fantastic, gentle, enchanting person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.